האם חלה עלי חובת תשלום מס שבח?

מכירת דירה מהווה פרוייקט מורכב ולא פשוט עבור רובנו.

בנוסף לכל הסידורים הכרוכים בתהליך המכירה ורכישת דירה חדשה כגון בחירת קרמיקות לאמבטיה ועוד פעולות הקשורות בכניסה לדירה החדשה, רישום הילדים לבתי"ס חדשים ועוד סידורים הקשורים במעבר – בנוסף לכל אלו יש את הנושאים הכספיים הכרוכים בפרוייקט.

מצד אחד, המוכר מקבל כספים עבור מכירת הדירה, מצד שני הוא אמור להעביר את הכספים האלו ובדרך כלל כספים נוספים לבעל הדירה אותה רכש או לקבלן, במקרה של דירה חדשה.

בנסיבות אלו הלחץ הכלכלי קשה וכל אגורה קובעת. מחשבים שקל ועוד שקל עד שאוספים את הסכום הדרוש לביצוע העסקה.

עוד בשלב חיפוש הדירה, עורכים את כל החישובים. כמה ניתן לקבל עבור הדירה הנוכחית שמוכרים? כמה עולה הדירה החדשה? איזו השקעה נוספת נדרשת לצורך המעבר? האם יש צורך בהלוואה או מימון לצורך מימוש העסקה?
רק לאחר עריכת כל החישובים, ניתן להחליט האם העסקה אפשרית בכלל.

אחד מהגורמים שצריך לקחת בחשבון מתייחס לתשלום מס שבח.

מס שבח, כפי שמשתמע משמו, הינו מס וככזה יש להתחשב בו בעת שמחשבים את הסכומים האמורים להתקבל ממכירת הדירה היות שבמצב לחוץ בו כל אגורה קובעת את היכולת להשלים ולממש את העסקה, הצורך לשלם מס שלא נלקח בחשבון יכול לטרפד את העסקה שלא חושבה כהלכה.

מה זה מס שבח?

מס שבח נועד למסות את הרווחים ממכירת הדירה.
מטרתו למנוע מצב בו דירות נרכשות ונמכרות לצורך עשיית רווחים מבלי שמוטל על הרווח מס כשם שמוטל על סוגי רווחים והכנסות אחרים.

קיימים פטורים בהתאם להוראות החוק הפוטרים את מוכר הדירה מחובת תשלום המס בנסיבות מסויימות שהחוק מפרט, כשמטרת הפטורים לפטור ממיסוי את מי שיש לו דירת מגורים אחת אותה הוא מוכר לצורך שדרוג, מעבר דירה וכו' ולא למטרות רווח. יש קריטריונים שונים המאפשרים לחוק לקבוע האם המכירה היא למטרות רווח או לא, ובהתאם לקריטריונים אלו נקבע האם יש למוכר זכות לפטור ממס שבח.

כיצד מחשבים את המס?

בשוק קיימים כמה סוגים של מחשבון מס שבח או בשמו המקביל סימולטור מס שבח היודעים לחשב את עלות המס. מחשבונים אלו אינם יודעים לקבוע האם יש חובת תשלום מס או שקיים פטור ממס שבח, משום שהם מבצעים חישובים בלבד ללא בדיקת תנאי הזכאות, וזה חסרונם.